Krapet přeháním. Nicméně vidím poměrně jednoznačný trend chřadnutí „klasického“ webdesignu.
Před deseti patnácti lety nebylo nic jiného, než web na míru. A jelikož to bylo úplně nové odvětví, tak designéři víc zkoušeli. Web byl spíš hračka, a jelikož málokomu vydělával, tak bylo riziko malé.
V současnosti se všichni bojí udělat jakékoliv radikálnější změny. Logicky.
Denně slýchávám obavy typu: Co když se nám zhorší pozice ve vyhledávači? Jak to ovlivní obrat? Chci být lepší, než konkurence, ale nechci dělat nic jinak.
Je to o to horší, že musíme navrhovat pro stovky různých zařízení. Takže se snažíme si ulehčit život. Ale výsledkem je, že všechny weby začínají vypadat stejně.
Co jsme získali
- Intuitivní a jednoduše použitelná webová rozhraní.
- Rychlejší vytváření prototypů a testování.
- Standardizaci tvorby webů (pásová výroba oproti výrobě na míru).
- Rychlou tvorbu grafiky webu.
- Používání mřížky (gridu) zjednodušilo tvorbu verzí pro mobily a tablety.
Co jsme ztratili
Unikátnost. V hodně případech zvítězilo pohodlí a nechuť riskovat nad kreativitou a zajímavým (funkčním) řešením. Sjednotil se design, sjednotil se konverzní poměr, a pokud všechno vypadá stejně, tak si zákazník vybere komoditu čistě podle nejnižší ceny.
A to je, vážení, cesta do pekla.
Čím to je?
Pokud si odmyslíte nesmysly typu paralaxové skrolování (pozadí se pohybuje jinak rychle, než popředí), animace a barevnost, tak vám zbyde 5 variant struktury webu.
Přidejte k tomu frameworky (předpřipravená struktura webu), fotobanky, prototypovací nástroje a trendy (aktuálně flat design) a máte recept na opatrný design.
Takový pokrok v mezích (korporátního) zákona.
5 důvodů, proč web design umírá
1. Šablony jako komodita
Kdokoliv si může během pár hodin či dokonce minut vytvořit vlastní web. Stačí použít jednu z nepřeberného množství šablon. Vše od Wordpressu pro blog po Shopify pro e-shop. Ušetříte jak čas, tak peníze. Navíc existuje nepřeberné množství rozšíření, která jsou za pár šupů a již hotová a odzkoušená.
2. Zažité vzory
Hodně věcí už se ustálilo. Nemá například smysl vymýšlet košík a proces objednávky. Nebo galerii obrázků. Na většinu designových problémů už existuje řešení, vy musíte jen zhodnotit, jak moc je toto řešení vhodné pro vaši cílovku (pomocí person, user journeys, uživatelského testování atd.).
3. Automatizace a umělá inteligence
V tuhle chvíli už existuje služba, která na základě obsahu generuje design webu pro vás. A adaptuje se v závislosti na přibývajících tématech. Schválně se mrkněte – The Grid. Analyzuje váš obsah a na základě toho vám zvolí písmo, barevnost, fotky a layout.
4. Sociální média
Fůře firem stačí mít firemní stránku na Facebooku. Nedávno jsem přednášel na konferenci o e-shopech a jedna z přednášek byla mj. o tom, jak lze prodávat na Facebooku bez nutnosti mít web. A že takhle někdo úspěšně prodává ledničky. To mi spadla brada.
5. Mobily a aplikace
V Americe je už přes 50 % návštěv z mobilních zařízení. A kdy jste na mobilu naposledy psali url adresu webu? Buď jdete do aplikace nebo se zeptáte Googlu (třeba pomocí hlasu). A často vám Google ukáže výsledky v takové formě, že na cílový web ani chodit nemusíte.
Typický příklad je navigace Waze, která vás sama upozorní, kdy máte vyrazit na jednání podle toho, jak moc jsou ucpané silnice.
Web design je mrtev. Ať žije… UX design
Navrhujte prožitky. Vytvářejte služby. Tvořte systémy. Vymýšlejte propojení. Budujte ekosystémy. Přemýšlejte o zákazníkově cestě od začátku do konce.
5 tipů na lepší uživatelský prožitek
- Opravdu pořádná analýza
Bez správných vstupních dat a interpretace budete tvořit jen hezké obrázky. To už si můžete sednout na Karlův most a kreslit karikatury. Vyjde to nastejno. - Tvořte prototypy
A ty pravidelně testujte na uživatelích. Testujte často a dříve, než je vám to příjemné. První test můžete udělat i se skizzou na papíře. - Každá interakce se počítá
Zaměřte se na každý krok. Ať už je to přihlášení, filtrování nebo konfirmační e-mail. Pokud máte 8 kroků a v každém naštvete 5 % lidí, tak výsledek bude tristní. - Zaměřte se na flow
Flow je anglický termín pro tok. Je to taky odborný termín pro stav, kdy se dostáváte do mírného transu. Znáte to, práce vám jde sama od ruky, čas ani nevnímáte a jste super-efektivní. Tento stav potřebujete docílit u vašich uživatelů. A to znamená intuitivní, přehledný a prediktivní design v kontextu. - Personalizace
Čím více toho o uživateli víte, tím byste mu měli vycházet více vstříc. Doba, kdy všem uživatelům ukazujete to samé, je pryč. A řeknu vám tajemství – už se nikdy nevrátí. Zapojte prediktivní analýzy, vysosejte vhledy z dat, tvořte pro uživatele osobní prožitky.
Pár příkladů parádního UX na webu
Objednávání letenek online byl vždycky porod. První, kdo to změnil byla firma Virgin America.
Designová firma Built by Buffalo.
Ne všechno musí být obdelníky – Alucid. Aneb proč je občas dobré ignorovat prototyp.
Závěr
Web design je teď ve fázi luxusního zboží. A prošel podobným vývojem jako boty. Nejprve jste šli za ševcem, který vám udělal boty na míru. Pak přišel Baťa. A teď, když chcete pořádné boty, tak jdete zase za ševcem.
Smysluplná debata