Transakční e-mail je jako polibek. Předchází mu dlouhé námluvy, a když jej pokazíte, tak nic jiného nebude. Obojímu předchází získání důvěry, sympatie a fáze poznávání se.
Co je (a není) transakční e-mail
Na transakční e-mail se většinou docela těšíte. Protože jste jeho odeslání iniciovali nějakou svojí akcí na webu. Ať už šlo o objednávku, žádost o nové heslo nebo potvrzení přihlášení k newsletteru.
Naproti tomu marketingové e-maily vás většinou obtěžují. Jsou nevyžádané, a často vás nutí k něčemu, co nechcete udělat.
3× větší míra otevření i prokliku
Zatímco marketingové e-maily mají míru otevření kolem 20 % a proklikovost okolo 3 %, tak transakční e-maily jsou na troj- až čtyř-násobku.
Pokud vám teď zasvítily oči a říkáte si, jak do transakčních e-mailů dáte nějaký ten upsell, tak… na to zase rychle zapomeňte. Ano, uvidíte podobná doporučení hlavně na amerických webech, ale tohle nebylo cool ani před GDPR.
Pokud to uděláte, tak:
- v Seznamu a Gmailu začnete padat do hromadné pošty,
- začnete mít problém s doručitelností,
- přijdete to marketingového pekla.
Možnost budování vztahu se zákazníkem
Berte transakční e-maily jako ideální možnost ukázat svou individualitu a vybudovat si vztah – neřku-li – pouto. Už slyším vaši otázku: „A co mám jako v e-mailu s odesláním zboží, Ondro, vymýšlet?“
Dvě slova. CD Baby. Jejich e-mail s potvrzením odeslání zboží je legendární. 20 000 zpětných odkazů za 20 minut práce není špatný výsledek. I v Čechách je pár dobrých příkladů: Air bank, Marketingminer (jejich předmět Chybíš nám při delší nečinnosti je super), Woox (říká manželka Lucka), Annonce (doteď si pamatuju jejich boží fakturu).
Co má mít transakční e-mail
1. Dobrý důvod, proč jej vůbec posíláme
Zamyslete se, zda je ten e-mail nutné posílat. Zda se nedá více e-mailu sdružit do jednoho. A ne, upozornění na opuštěný košík není transakční e-mail. Ale jemná buzerace.
2. Odesilatel a adresa pro odpovědi
Lidi neotevírají e-maily od neznámých odesilatelů. Takže si nehrajte na chytrolíny a nazvěte odesilatele jménem firmy případně oddělením. Odesilatel by měl mít maximálně 20-25 znaků. Takže například TravelService rezervace (rezervace@travelservice.cz) nebo Alza e-shop (objednavka@alza.cz). A ne Vojtěch Mouka z TravelServicu.
Taky se přesvědčte, že je e-mailová adresa ze které posíláte funkční. Stane se, že vám občas někdo odpoví a mít automatickou odpověď, že na tenhle e-mail nelze nic posílat je pitomý. Že UPC.
3. Pochopitelný předmět a pre-header (popis)
Stejně jako v navigaci ani tady není vhodné být kreativní. Pokud je to potvrzení objednávky, tak to tak taky nazvěte. Chápu, že backoffice manažerka zní lépe než uklizečka, ale vám jde o pochopitelnost.
Pre-header je ten text, co se vám objevuje pod předmětem. Bývá první text v e-mailu, což je často Nezobrazuje se vám e-mail správně, koukněte se na on-line verzi. A to moc nepoňouká k otevření.
4. Verze pro mobil (a textová verze)
Rozumí se už tak nějak samo sebou, že e-mail bude čitelný i na mobilu. Pokud chcete kodérovi ušetřit trochu nervů, tak mu řekněte, ať to programuje jen pro šířky 320 a 640 pixelů. Pokud máte Měříška, tak si můžete vymyslet adaptivní šířku včetně animovaného pozadí a live twitter feedu.
Na druhou stranu nezapomeňte, že část lidí má vypnutý html e-mail a je potřeba mít zpracovanou i čistě textovou verzi.
5. Zvýraznění (přidání do kalendáře, potvrzení RSVP, detaily letenek)
Tohle je pokročilá funkce hlavně Gmailu. Součástí e-mailu může být:
- detaily rezervace hotelu,
- detaily letenek,
- akce v kalendáři,
- odeslání a datum dodání zboží,
- potvrzení rezervace v restauraci…
Gmail má určité podmínky a procedury, které je potřeba splnit. Ale podle mého je jen otázkou času, kdy to přejmou ostatní poskytovatelé. Pokud vás to zajímá, tak tady je k tomu hezký článek.
6. Správná autentizace
DKIM, SPF, DMARK. Všechna tato nastavení zvyšují vaší důvěryhodnost jako odesilatele pro e-mailové servery. Takže pokud tomu nerozumíte – jako já – tak se obraťte na odborníka na e-mailing. Protože pokazit to stačí jednou a vysvětlovat klientovi, že si z dané IP adresy či domény už nikdy nic nepošle není úplně fajn.
7. Personalizace
Jako minimum bych bral to, že mě oslovíte jménem. Ideálně v 5. padů – fůra českých e-mailových providerů to už umí. Případně se dá podle jmen ze statistického úřadu naprogramovat převodník a doplnit to i o rod (muž/žena). Takže pak nemusíte oslovovat své čtenáře v množném čísle, jak to dělám já.
Další hezký detail je to, že jako příjemce není jen má e-mailová adresa, ale jméno a příjmení.
… a teď už vás nebudu dál zdržovat od těch slíbených šablon.
19 šablon pro e-shopové transakční e-maily
Přemluvil jsem svého klienta Petra Bažanta, aby vám poskytl 19 šablon transakčních e-mailů pro Adidas e-shop, které jsem pro něj vytvářel.
Tady je například potvrzení objednávky:
19 šablon obsahuje:
- Detail produktu poslat kamarádovi.
- Exspirace slevy.
- Info z hlídacího psa.
- Neuznání reklamace.
- Obdržení vráceného zboží.
- Odpověď na dotaz.
- Potvrzení objednávky.
- Přijetí dotazu.
- Přijetí reklamace.
- Refundace.
- Stav věrnostních bodů.
- Uznání reklamace.
- V poho?
- Výsledek hlídacího psa.
- Zadat slevový kupon.
- Zapomenuté heslo.
- Zásilka odeslána.
- Změna v objednávce.
- Zpoždění.
Závěr
Transakční e-maily jsou jedna z věcí, na které se neprávem zapomíná. V krabicových řešeních jsou už „hotové“ a málokomu dojde, jaký mají potenciál zlepšit váš vztah s klientem. Udělejte si prosím chvíli času, vytiskněte si všechny vaše transakční e-maily a dejte jim trochu individuality. Zkuste je psát, jako byste to samé říkali dobrému zákazníkovi.
Zdroje:
https://www.nngroup.com/articles/transactional-and-confirmation-email/
https://customer.io/blog/best-transactional-emails.html
https://www.easy-smtp.com/conversion-rate-optimization-tips-for-your-transactional-emails
https://mailbakery.com/blog/email-marketing-statistics/ https://developers.google.com/gmail/markup/overview#gmail_actions https://postmarkapp.com/guides/transactional-email-best-practices https://conversionxl.com/blog/transactional-email-guide/amp/
Smysluplná debata