Zpět na seznam článků

Jak poznat dobrý design

6 principů dobrého designu, odšťavňovač do Starcka, a jak design zachraňuje děti.

Wc

Špatný design jde poznat na první pohled – viz můj článek o Uživatelské přívětivosti veřejných záchodků.

Ale žerty stranou. Nedávno jsem se bavil se svým kamarádem Lukášem P. o tom, že mu renomovaná agentura dělala redesign webu. A že výsledek šel do koše, protože se mu to nelíbilo. A že bylo obtížné vysvětlit proč.

Tak jsem mu řekl, že má pravdu.

A co třeba tohle? Odšťavňovač od světoznámého designéra Phillipa Starcka.

Odšťavňovač od phillipa starcka

Je to krásné? Bezesporu. Je to funkční? Ani ho… omylem jsem chtěl říct!

  • Pokud to pořádně neumyjete a neotřete, tak vám kyselina z citrusů vytvoří na povrchu rez.
  • Musíte to při vymačkávání držet za jednu nohu, aby se to nezvrhlo.
  • Při mačkání citrusů to nestéká úhledně dolů, ale stříká všude okolo.
  • Gumové podložky u nožiček brzo odpadnou.
  • V myčce si to zničíte.

Z odšťavňovače si dělá legraci John Hodgman ve své přednášce Design, Explained na TEDu (čas 2:20).

John Hodgman: Design, explained.

Samotný Starck k tomu řekl: „It is more of a conversation piece.“ (Je to spíš spouštěč konverzace.)

Takže pokud si to kupujete do poličky nad televizí, abyste oslnili své gay kamarády, tak super. Pokud si chcete udělat džus, tak je lepší si skočit do ovocného baru.

A ty jsi nějaký expert na design, Ondro?

Eeee. Jo. Mám vystudovanou architekturu. A živím se tím, že po ostatních předělávám jejich práci. A někdy i po sobě (zdravím Radko K.).

Možná jste si všimli, že vás na Facebooku obtěžuji tzv. preferenčními testy. Ukazuji vám dvě verze stránky a chci po vás abyste se rozhodli, která je důvěryhodnější, přehlednější a vyvolává ve vás lepší první dojem.

Většinou takhle zlepšuji design po UX analýze. Zjistím chyby a navrhnu, jak by to mělo vypadat lépe.

Když jsem si teď dělal statistiku posledních 5 testů před a po redesignu, tak tam nová verze vyhrává v průměru 1 ku 4 až 1 ku 25.

Bonfood před a po
Anect redesign koncept

Obecné principy designu

Možná jste někdy slyšeli o tzv. Gestalt principech. Podobnost, blízkost, seskupení, pokračování atd. To je sice hezké, ale natolik akademické, že je vám to k ničemu. I samotní grafici a designéři mají problém to použít.

6 principů dobrého designu

Tak jsem si říkal, že to vezmu trochu z UX pohledu.

1. Je to efektivní?

Břítva

Design většinou řeší nějaký problém. Nepřehledný web, špatné vnímání značky, produkt, který se má líbit určité cílové skupině.

A hlavní otázka je, zda ten design řeší daný problém. A jak elegantně a efektivně.

Jsem velkým zastáncem pravidla Ockhamovy břitvyPokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.

Jen si při tvorbě řešení dejte pozor na to, abyste řešili ten podstatný problém. Mnohdy vám klient bude tvrdit jednu věc nebo sám nabízet řešení. Ale je potřeba pochopit podstatu problému.

2. Vyjadřuje to správný pocit?

Tady jsou dvě hlediska:

  1. Jak to respektuje značku: Dobrý design pomáhá firmě získat kontrolu nad svou značkou a prezentovat ji v nejlepším možném světle.
  2. Jak to respektuje cílovku: Čím větší cílová skupina, tím konzervativnější tón komunikace a naopak. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti aneb mluvte jazykem svých zákazníků.

3. Je to nadčasové?

Rádio od dietera ramse

Ve většině případů ale budete chtít běžet na dlouhou trať. Což je případ třeba baráku (klidně století), loga (desítky let) nebo i webu (2-5 let). A tam se vyplácí respektovat zavedená pravidla a snažit se o určitou čistotu… neřku-li minimalizmus.

Je dobré si uvědomit, na jak dlouho ten design vytváříte.

4. Drhne to někde?

Házíte lidem klacky pod nohy? Malé písmo, nepochopitelný text, špatná vizuální hierarchie, nedostatek důvěry… to všechno jsou věci, které lidi odrazují od toho, aby udělali cílovou akci.

A část designérů – co si hrají na umělce – je ochotna obětovat použitelnost a intuitivnost na oltář „lepšího designu“.

Dejte si pozor i na množství informací. Můžete lidi snadno uvrhnout do paralýzy z výběru. Na mě funguje věta: „Jdeš do krámu? Mohl bys mi koupit vložky?“ To se úplně zadrhnu.

Dobrý design je neviditelný. Já vím, že jsem udělal dobře svou práci, když mi klient řekne: „Vždyť je to vlastně tak jednoduché, proč nás to nenapadlo samotné?“

5. Je to vizuálně přitažlivé?

Co si budeme říkat, první dojem je důležitý. A je jedno, jestli jde o automat na lístky, sekeru nebo ženskou.

Ano, je to subjektivní. Ale jak by řekl můj chytrý otec: „Vkus se tříbí s věkem.“ Byť když jsem ho viděl v růžových kalhotách s červenými botami z hadí kůže, tak jsem byl na vážkách.

Každopádně zde si všímejte:

6. Něco navíc

Aplikováním předchozích 5 principů dosáhnete dobrého designu. Jsou to ale dost technické a, řekl bych, řemeslnické dovednosti.

Šestý princip je to něco navíc, co z dobrého designu udělá dokonalost.

Hp logo redesign

jedné z nejlepších přednášek, co jsem v životě viděl, měl Eric Meyer příklad dětské počítačového tomografu v nemocnici v Pittsburghu.

Při snímání je důležité, aby se vyšetřované dítě nehýbalo. Což je dost problém, když ten přístroj vypadá, jako by vás měl vypařit nebo teleportovat.

Ročně tak v Pittsburgské nemocnici museli dávat anestezii 354 dětem. A to není nikdy úplně bez rizika. Tak se zamysleli co s tím, a přidali k tomografu pirátskou truhlu s hračkami. A řekli dětem, že pokud se nebudou chvilku hýbat, tak si můžou z truhly vybrat jakoukoliv hračku.

Ct v pittsburgu jako pirátská loď

A počet anestezií jim klesl na 4 děti za rok. 4! A čekací doba ze zkrátila ze 17 dní na 0.

Závěr

Jako designéři máme obrovskou možnost dělat dobro a zlepšovat svět. Tak to prosím udělejme.

Protože máme velkou moc lidem ničit designem životy. Jako se to nedávno povedlo Facebooku :(.

 

Související články

Nuke-button

Tlačítka, která konvertují

Dieter-rams-skicuje1

10 principů dobrého designu

Newspaper-stand

Je důležitý ohyb na webu?

Sheldon

Základy designu pro programátory (a nedesignéry)

Smysluplná debata

  • Martin Kovařík
    Martin Kovařík

    No, popravdě pane kolego, deset bodů dobrého designu, které jsou zde očesány definoval před mnoha lety Dieter Rahms, o odšťavňovači a psychologii produktového designu Don Norman. Navíc vaše UX analýza připomíná Cimrmanův krok stranou, návrh A není nejlepší, pak stvoříte lepší Béčko, přidáte statistiky, ale pořád žádný zázrak. Filozoficky ani graficky žádné změny vpřed, obé je standardně impotentní. Ale máte prostor pro variantu 3.
    Klient ovšem má pocit Vašeho výkonu za 2.500 na hodinu. Kdysi jme tomu říkávali (před třiceti lety), kdy nebyly počítač, technika předem zavrženíhodné varianty. A závěr? Nemáme možnost, máme POVINOST zlepšovat svět a život.
    S úctou
    Martin Kovařík

    • Ondřej Ilinčev
      Ondřej Ilinčev

      Hezký den, Martine,
      o Dieteru Ramsovi jsem psal v minulosti. UX analýzu vám posílám na e-mail, ať máte lepší představu. Ten příklad s BonFood je hotfix – rychlá úprava největších prohřešků (neviditelný košík a kategorie, špatný první dojem atp.). Chtěl jsem tím spíš ukázat, že i relativně drobné úpravy mohou vést ke zlepšení business čísel. Varianta 3 je v procesu výroby.
      Každopádně souhlasím s vámi, že máme povinnost zlepšovat svět (a psát povinnost se dvěma n).