Vzpomínám si na čas, kdy jsem vybíral stan. Týden se mnou nebyla řeč, dělal jsem si kontingenční tabulky v Excelu, a nakonec vybral ten jeden správný stan. Pak jsme šli na výstavu stanů, kde Lucka ukázala na náhodný stan a řekla, ten se mi líbí.
No a hádejte, co jsme koupili. Vtipný je to, že jsem ji musel dát za pravdu. Fakt to byla dobrá volba.
Neříkám to proto, abyste si mysleli, že jsem podpantoflák. Chci spíš ilustrovat to, že 85 % nákupních rozhodnutí ovlivňují ženy. Takto je to u konkrétních produktů:
- 93 % léků a jídla,
- 91 % nemovitostí,
- 89 % bankovního účtu,
- a 66 % aut.
Je proto dost s podivem, že firmy vynakládají miliardy dolarů na vývoj produktů, a zároveň ignorují 50 % populace. A pokud si říkáte, Ondra zas přehání, tak vám dám pár odstrašujících příkladů.
1. Bezpečnost aut
V 60. letech chtěly úřady zvýšit bezpečnost aut a navrhovaly, aby při crash testech byly dvě figuríny:
- Velký muž (95. percentil). Tzn. jen 5 % mužů by bylo větších.
- Malá žena (5. percentil). Tzn. jen 5 % žen by bylo menších.
Výrobci aut se spojili a vylobovali si, že se bude testovat pouze na průměrném muži (50. percentil).
No a výsledek je ten, že ženy mají o 71 % větší šanci, že se zraní, a o 17 % větší šanci, že se zabijí při nehodě.
Po padesáti letech konečně někomu došlo, že je to trochu blbé. A od roku 2011 je povinnost dělat crash testy i s ženskou figurínou (162 cm, 62 kg).
Bohužel pořád nikomu nedošlo, že ženy můžou řídit i těhotné.
2. Resuscitace
Byli jste někdy na kurzu první pomoci? My jsme si s manželkou zašli, když nám upadalo dítě ze vzteku do bezvědomí. Třeba když jsem jel na vlastní svatbu, tak mi po příjezdu tchyně předávala bezvládné tělo. V té chvíli to byla ale už docela rutina. Bez kurzu bych byl výrazně víc vystrašený.
Problém je v tom, že existují jen mužské figuríny. V roce 2017 publikovali výzkum, kde zjistili, že pokud dostanete zástavu srdce na veřejnosti a jste žena, tak máte o 23 % menší šanci, že vám někdo poskytne první pomoc.
Protože je tabu se na veřejnosti dotýkat ženského hrudníku, i kdyby vám to mělo zachránit život. Shodou okolností je studie publikovaná v témže roce, co začala aféra Me too. A bojím se, že teď to bude ještě horší, hlavně v Americe.
Už existují i ženské figuríny, tak snad nebudeme čekat padesát let.
3. Fronty na toaletách
Záchody jsou takové moje oblíbené téma. A to říkám jako vystudovaný architekt. Představte si, že máte v kanceláři 25 můžu a 25 žen. Podle normy budou na pánských záchodech 2 mísy a 2 pisoáry, a na dámských 2 mísy.
Takže nastává klasická situace, kdy pánské záchody jsou skoro prázdné a u dámských je fronta na 10 minut. Muži si myslí, že se tam ženy chodí vykecávat. Ale fakt je ten, že ženám trvá celá procedura 2,3× déle. Například kvůli sundávání oblečení nebo tomu, že mají častěji s sebou děti.
A když už jsme u interiéru…
4. Zima v kanceláři
Norma pro optimální teplotu v kanceláři vznikla v USA v 60. letech. A ideální teplota byla navrhovaná na 40letého muže v trojdílném obleku.
Jaksi se zase pozapomnělo na to, že i ženy pracují. A že mají:
- o 35 % pomalejší metabolizmus,
- méně výhřevné oblečení – i kravata dělá docela rozdíl,
- a že jim vyhovuje teplota o 2,5 stupňů vyšší.
V Cornellově univerzitě zjistili, že když se teplota zvýšila z 20 na 25 stupňů, tak se snížila chybovost psaní o 44 %, a zvýšila rychlost psaní o 150 %.
Trochu to naráží na ceny za energie, kde se zase říká, že každý stupeň dolů znamená úsporu 6 % nákladů.
5. Růžová daň
Často je design pro ženy řešený ad hoc systémem, pro který se vžil název: „Shrink it and pink it“. Neboli zmenši to a obarvi na růžovo.
A sůl do rány ještě přibude tím, že identický produkt pro muže stojí míň než pro ženy. Typický příklad jsou holítka. Jednorázové Gillette holítko pro muže je za 19 Kč, pro ženy za 27 Kč.
Ženy nejsou zmenšení muži s větší kupní silou.
Často se ukazuje, že navrhovat pro extrémy se vyplatí i všem ostatním. A naopak navrhovat pro průměr nedává smysl, protože průměrný není nikdo.
Vynálezy pro extrémy
1808: Pellegrino Turri vynalezne funkční psací stroj, aby pomohl svému slepému příteli čitelně psát.
1937: Joseph Friedman vytváří ohebné brčko na pití, aby se jeho malá dcera mohla u stolu snadněji napít z hrnku.
1973: Vint Cerf, který je nedoslýchavý, vyvíjí e-mail, částečně proto, že je to snadný způsob komunikace s jeho neslyšící manželkou.
1978: Ray Kurzweil vytváří strojově čitelné písmo a první skener obrázků, aby pomohl nevidomým.
1994: Bill Stumpf a Don Chadwick zahájili výzkum s cílem vytvořit židli, která by nezpůsobovala starším lidem proleženiny, a na trh byla uvedena židle Aeron.
Závěr
Ať už navrhujete cokoliv, ukažte to své přítelkyni, manželce nebo mamince :). I když maminka vám bude asi lhát, protože vás má ráda.
Každopádně jsme ve 21. století, tak se nechovejte jak starší muži ve 20. století.
Zdroje:
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47725946
https://uxdesign.cc/invisible-women-when-you-only-design-for-50-of-the-population-6738f5b60b88
https://medium.com/hh-design/the-world-is-designed-for-men-d06640654491
https://www.sir.advancedleadership.harvard.edu/articles/shrink-it-and-pink-it-gender-bias-product-design
https://girlpowermarketing.com/statistics-purchasing-power-women/
Smysluplná debata