Bez pořádné analýzy konkurence nevíte:
- v čem jste odlišní / lepší,
- kdo je vaše reálná konkurence,
- jak si vůči ní stojíte.
Konkrétně nebudete vědět, jak nastavit správně ceny, jaký vymyslet slogan a výhody nebo jak využít slabin vašich konkurentů.
74 % marketérů považuje analýzu konkurence za důležitou. 56 % z nich analýzu – podle vlastních slov – neumí. Tedy alespoň podle společnosti Conductor.
1. Zjistěte, kdo je vaše opravdová konkurence
Většinu své konkurence budete znát. Přesto se může objevit nový hráč nebo vám může v úzkém segmentu zboží konkurovat někdo, o kom nevíte. A bojovat s někým poslepu není nikdy dobrý nápad.
Takže jak zjistíte, kdo vám konkuruje?
- Zeptejte se svých (i potenciálních) zákazníků, o kom uvažovali před tím, než si vybrali vás. (Pokud jich je moc, zkuste online dotazníky.)
- Odchytněte někoho z obchodního oddělení nebo zákaznické podpory a zeptejte se jich: „Kdo je naše konkurence podle zákazníků?“
- Zeptejte se svých dodavatelů.
- Jděte se na svou konkurenci podívat na oborovou konferenci.
- Zkuste si do vyhledávače dát název své firmy (někdo může na váš název cílit PPC kampaně), názvy produktů, kategorií a samotného (pod)odvětví.
- Zkuste služby jako Google trends nebo Collabim. Pro zahraniční konkurenci zkuste Alexa, SEMRush, Ahrefs, SpyFu nebo mé oblíbené iSpionage.
Na základě toho budete mít seznam konkurence. A teď co s tím.
2. Zjistěte, co dělají dobře a špatně
Disclaimer – záměrně ignoruji SEO, PPC a sociální média. Protože tomu nerozumím. Ale mělo by to být součástí analýzy konkurence taky.
Tohle udělejte jako první: Zkuste si u konkurence něco objednat (a přihlaste se při tom k newsletteru).
Uživatelské testování konkurence
Ještě lépe uděláte, když necháte svůj web a 2 největší konkurenty porovnat uživatele v uživatelském testování.
- Nechte je vyhledat zboží nebo službu.
Dívejte se na to, jaká slova používají a zda jste ve výsledcích. - Ukažte uživatelům web na 5 sekund.
Ptejte se na: Vypadá web důvěryhodně? Co web nabízí? Jaké jsou hlavní výhody? - Nechte je vybrat si zboží a udělat objednávku ve všech obchodech.
Dávejte pozor, kde se uživatelé ztrácí nebo znejistí, kde dělají chyby a co je frustruje. A pak se jich zeptejte, který web byl podle nich nejlepší/nejhorší a proč.
Celé téhle legraci se odborně říká komparativní uživatelské testování. A je to velká zábava. Doporučuji si k tomu alespoň na chvíli pozvat i majitele webu, dost mu to otevře oči (a bude ho to frustrovat).
Pokud jste na štíru s časem nebo penězi, tak stačí uživatelům ukázat třeba ten samý produkt na 3 různých webech a nechat ho zareagovat ve smyslu líbí nelíbí. A pak ho nechat v objednávce dojít do kroku souhrn objednávky.
Sledování změn
Někdy můžete mít vážného konkurenta, u kterého potřebujete vědět každé uprdnutí. V tom vám pomůžou nástroje Versionista a VisualPing. Sledují změny na webu a dávají vám vědět. Honza Kvasnička má svůj seznam e-shopů, které bedlivě sleduje kvůli inspiraci.
Jaké marketingové nástroje používá konkurence
Jaké „jede“ konkurence A/B testy
Pokud budete vědět, jakou A/B testovací platformu konkurence používá, tak lze částečně i zjistit, co testují. Pro Optimizely na to existuje špehovací Chrome plugin od jejich konkurentů Convert.com (sic!).
Pro VWO (visual website optimizer) na to existuje bookmarklet od Andre Scholtena.
No a pak tu je iSpionage, která vás upozorní na nový A/B test (stránek i Adwords kampaní) a která varianta vyhrála. V kombinaci s tím, že vidíte, na jaká klíčová slova konkurence cílí a jak dlouho za ně platí, je to k nezaplacení.
Jak je na tom s UX
Nejjednodušší je si zkontrolovat své i konkurenční stránky pomocí UX checklistu pro e-shopy a UX checklistu pro mobily.
Jak mají rychlé stránky
Otestujte si vlastní web a konkurenty na serverech Webpagetest.org a Page Speed Insights nebo Marketing Miner. Rychlost nahrávání ovlivňuje konverze poměrně značně, zvlášť na mobilech. Tady k tomu máte 12 případových studií.
Jak být lepší než konkurence
No a teď jde o to nabyté informace použít správně. Za prvé – bojujte s těmi nejlepšími na trhu. Nemusíte být rovnou jednička, stačí být dvojka. Nakonec půjčovna aut Avis si na tom, při boji proti firmě Hertz, založila slogan – Jsme druzí, takže se víc snažíme.
Zkuste si navyknout průběžně sledovat konkurenci a zároveň nové trendy a možnosti zlepšení (i mimo obor).
Zaměřte se na:
- výhody oproti konkurenci
- nadpisy
- navigační strukturu
- vstupní stránky
- call to action
- formuláře
- objednávkový proces
- transakční a marketingové emaily
Berte výsledky analýzy konkurence jako inspiraci, ale řiďte se vlastním selským rozumem. A vždycky všechno otestujte pomocí A/B testování. Teď už je to součástí Google Analytics a je to zadarmo, tak nemáte výmluvu.
Pokud víte, co dělá konkurence, můžete dělat strategičtější rozhodnutí. Inspirovat se tím, co dělají dobře a využít jejich chyb. Navíc vám to pomůže pochopit zákazníky. Protože jejich zákazníci jsou potenciálně vaši zákazníci.
Výsledkem analýzy by měly být dvě věci:
- tabulka srovnání s konkurencí,
- seznam nápadů, co zlepšit.
U seznamu nápadů nezapomeňte na to, si jednotlivé nápady srovnat podle důležitosti (kolik lidí tu změnu uvidí, jak snadné je tu změnu naprogramovat a jak se tím zlepší zisk).
A teď už jděte a sražte konkurenci na kolena.
Smysluplná debata