Všichni se můžou podělat z Jonatana Ivea z Applu. U mě vede Dieter Rams. Že jste o něm neslyšeli? Zeptejte se svých rodičů na firmu Braun. Ano tu, od které máte odchlupovač obličeje a nohou.
Dieter Rams byl ovlivněný dědečkem truhlářem a studiem architektury (sic!). Do firmy Braun nastoupil v roce 1955, jeho prvním projektem byl nový interiér kanceláří. Naštěstí to neskočilo jen u něj, a Dieter Rams zůstal coby hlavní designér dalších 40 let.
Postupem času byl stále více znepokojený stavem světa kolem něj. Mluvil o „neproniknutelné změti tvarů, barev a zvuků“, a uvědomoval si, že tomu svou prací napomáhá.
A položil si otázku: Je můj design dobrý? Odpovědí bylo 10 principů dobrého designu.
Dobrý design je…
Inovativní
Možnosti inovací nejsou zdaleka vyčerpány. S tím, jak jde dopředu věda a technologie, otevírají se i možnosti designu. Inovativní design je ale součástí technologie, design sám o sobě není cílem.
Užitečný
Lidi si kupují produkty, aby je používali. Ty musí splňovat určitá kritéria, a to nejen z hlediska funkčnosti, ale i estetiky a psychologie. Dobrý design dává důraz na užitečnost výrobku.
Estetický
Estetická kvalita výrobku je nedílnou součástí jeho užitečnosti, protože výrobky používáme každý den a ovlivňují nás a naši pohodu. Ale jen dobře realizované objekty mohou být krásné.
Pochopitelný
Dobrý design objasňuje strukturu výrobku. Ideální výrobek je intuitivní.
Nevtíravý
Výrobky, které splňují svůj účel jsou jako nástroje. Nejsou to ani ozdobné předměty, ani umělecká díla. Jejich design by proto měl být neutrální a zdrženlivý, aby ponechal prostor pro sebevyjádření uživatele.
Upřímný
Dobrý design se nesnaží tvářit jako něco, co není (lepší, silnější, cennější). Nesnaží se uživateli slibovat něco, co nedokáže splnit.
Dlouhotrvající
Vyhýbá se módním trendům, a proto nikdy nevypadá zastarale. Vydrží mnoho let.
Důkladný
Důkladný až do posledního detailu. Nic nesmí být svévolné nebo ponechané náhodě. Péče a přesnost v procesu návrhu je vyjádřením úcty k uživateli.
Ekologický
Šetří zdroje a snižuje fyzické a vizuální znečištění v průběhu celého životního cyklu výrobku.
Minimální
Méně, ale lépe (Less, but better). Protože se soustředí na nepostradatelné aspekty, nejsou výsledky zatížené zbytečnostmi.
Závěr
Až mě mrazí, jak jsou tyto principy shodné s dobrou uživatelskou přívětivostí, použitelností a designem obecně dneska. Nakonec posuďte sami…
Kapesní rádio T3 (r. 1958) vs. iPod (r. 2001)
Smysluplná debata